Extrémní deště a zvýšené hladiny řek zlepšily kvalitu vody v některých nádržích

3. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

dva potůčky DSCN3013

Deště a zvýšené hladiny řek z minulého týdne paradoxně zlepšily kvalitu vody v některých nádržích. Informovala o tom Česká televize s tím, že zvýšený průtok s sebou odnesl bakterie, které znečištění způsobují.

Na nejvyšší stupeň čistoty se tak dostala například Brněnská přehrada. I tam deště zvýšily průtok řek a voda v přehradě se tak rychleji vyměnila. S tou původní odpluly i nežádoucí mikroorganismy. Přehradní břehy ale zatím místo plavců okupují hlavně rybáři. Teplota vody klesla za týden o 4 stupně na současných 18. Takovou sílu měla voda u hráze novomlýnských nádrží na Břeclavsku minulou středu, na odtoku v tu chvíli platil druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina už ale klesla na původní výšku a i tady je koupání bezpečné. I když trochu studené, teplota vody jen mírně přesahuje 18 stupňů. Zhoršenou, přesto nezávadnou kvalitu vody hlásí hygienici v rybníku Olšovec v Jedovnicích. Jak prozrazuje informační tabule, tady je čistota vody na dvojce, to znamená, nejhorší kvalita vody v kraji. Ostatní měřené nádrže si na pětistupňové škále zatím drží jedničku.

Informace o čistotě a teplotě vody zveřejňují na svých webech krajské hygienické stanice. Data většinou jednou týdně aktualizují.

Zdroj: Česká televize

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství