Evropský festival ptactva nabídl pozorování milionů ptáků

Aktualizováno 7. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Skorec vodní

Více než 23 000 lidí pozorovalo ve 40 zemích Evropy a střední Asie v uplynulém víkendu přes 2,5 milionu tažných ptáků, kteří se v této době stěhují do svých jižních zimovišť. Informoval o tom ředitel České ornitologické společnosti (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Ústředním motivem všech akcí byla přírodní rozmanitost a nutnost její ochrany. Aby totiž mohli tažní ptáci dlouhodobě přežít, potřebují dobré hnízdní podmínky na severu, odpovídající zimoviště na jihu a mezi nimi řadu tahových zastávek, na kterých si mohou odpočinout a nalézt potravu během tahu. Souhrnné výsledky této velké pozorovací akce se zaznamenávají za každou zemi a předávají evropskému organizátorovi, kterým letos byl luxemburský partner BirdLife, organizace natur&ëmwelt.

Mezi ornitologické lahůdky uplynulého víkendu řadí ornitologové pozorování vodouše malého a jespáčka ploskozobého v Itálii, budníčka pruhohlavého v Litvě i v centru Budapešti, budníčka zeleného v Polsku, 68 dropů velkých na Slovensku, první pozorování severoamerického lyskonoha dlouhozobého ve Švédsku, kachnice bělohlavé, orla páskovaného a dropy obojkové v Uzbekistánu a turpana pestrozobého v Norsku. Působivá velká tahová hejna jeřábů, špačků, hřivnáčů, racků, pěnkav a drozdů se objevila v mnoha zemích Evropy, včetně Rakouska, Belgie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska i Česka.

Epicentrum Evropského festivalu ptactva na našem území bylo v Tovačově, kde byla také slavnostně otevřena první ornitologické pozorovatelna ČSO na Troubeckém jezeře. Pozorovatelna vznikla díky spolupráci ČSO a firmy Českomoravský štěrk, součásti HeidelbergCement Group.

Více informací a fotografie z 21. Evropského festivalu ptactva jsou na www.eurobirdwatch.eu.

Naše voda, ilustrační foto (skorec vodní): Archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy