Europoslanec Zdechovský bude jednat o výměnách lesů u Želivky

30. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

VN Želivka 2

Lepší přístup obcí kolem vodní nádrže Švihov (Želivka) ke svým lesům. To je podle článku, který zveřejnil web parlamentnilisty.cz, cílem jednání europoslance Tomáše Zdechovského s ředitelem státních Lesů České republiky Danielem Szórádem.

Schůzka se koná se souhlasem ministra zemědělství Mariana Jurečky ve čtvrtek 31. března v Hradci Králové.“Po naplnění přehrady se řadě obcí zhoršilo dopravní napojení na jejich lesy. Pokusím se se státními lesy domluvit směny stejně velkých pozemků tak, aby to obcím usnadnilo hospodaření v jejich lesích, které jsou často v hůř přístupném terénu,“ uvedl Zdechovský, který pochází z Kožlí u Ledče nad Sázavou a schůzka s Lesy ČR zapadá do jeho širší iniciativy o oživení okolí nádrže.

Jejím cílem je zlepšení dopravního propojení i sítě rybníků a také regulované zpřístupnění okolí nádrže pro rybolov a ekoturistiku. Dále by asi 30 obcí potřebovalo zlepšit čištění odpadních vod. Celkové náklady na oživení okolí přehrady Zdechovský odhaduje na 30 miliard, část z toho by se podle něj dala řešit dotacemi, fondy či kompenzacemi. “Rozumím dlouhodobému pocitu starostů, že doplácejí na ochranu vodního zdroje pro Prahu i okolí, a sami bojují s vylidňování svých obcí,“ říká.

Snahou europoslance je podpořit další jednání obcí s odborníky, exekutivou, Povodím Vltavy, Státním pozemkovým úřadem a dalšími institucemi. Přehrada Švihov (Želivka) je největší vodárenskou nádrží ve střední Evropě a zásobuje pitnou vodou asi 1,5 milionu obyvatel. Byla dokončena v roce 1975.

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz, ilustrační foto (nádrž Želivka) Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství