Europoslanci se vyslovili pro brzký zákaz herbicidu glyfosátu

25. října 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

řepka chemie krajina velkoplošné zemědělství

Poslanci Evropského parlamentu se v úterý 24. října vyslovili proti prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát o dalších deset let. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

V rezoluci schválené na plenárním zasedání ve Štrasburku poslanci vyzvali, aby se látka používaná na odstraňování plevele postupně omezovala a do konce roku 2022 zcela zakázala. Mluvčí Evropské komise v reakci na hlasování uvedl, že by se licence mohla na místo původně plánovaných deseti let prodloužit jen o pět až sedm let. Chemickou látku glyfosát, která se používá v přípravcích na odstraňování plevele, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný. Látka je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto.

Evropská komise před časem navrhla prodloužit licenci glyfosátu o dalších deset let. Europoslanci ale schválili většinou 355 hlasů nezávaznou rezoluci, ve které požadují úplný zákaz používání látky do konce roku 2022. Co nejdříve chtějí také zakázat po celé Evropě používání glyfosátu před sklizní. Konečné slovo při prodloužení licence, která vyprší v polovině prosince, nebudou mít europoslanci, ale Evropská komise a členské státy EU. Ve středu bude o zákazu glyfosátu jednat výbor odborníků unijních zemí. Česká republika v zastoupení ministerstva zemědělství zatím vždy hlasovala pro další neomezené používání.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy