EU zakázala dovoz sleďů a makrel z Faerských ostrovů

26. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

hodně ryb

Evropská unie zakázala dovoz sleďů a makrel, které se loví z lodí ze souostroví v severním Atlantiku, kvůli letošnímu rozhodnutí na rybolovu závislých Faer více než ztrojnásobit kvótu ulovených ryb. Informoval o tom server vetweb.cz.

Hlavním důvodem je přitom ochrana rybí populace proti nadměrnému rybolovu. Faerská rybářská plavidla mají také s výjimkou nouzových situací zakázáno kotvit v přístavech zemí EU.

Evropská unie importuje téměř 80 procent faerského rybího exportu. Rybolov se na celkovém vývozu souostroví podílí devíti desetinami. Velikost atlantické a skandinávské populace sledě obecného dosud ovlivňovala dohoda mezi Norskem, Ruskem, Islandem, EU a Faery, které každoročně předem stanovily přípustné podíly výlovu. Někdy však nebyly schopné se na povolených počtech dohodnout. Podobná evropská nařízení se připravují i proti Islandu, kde se spor týká množství lovených makrel.

Zdroj: vetweb.cz

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství