EU představí balíček opatření na snížení emisí z malých bodových zdrojů znečištění

18. července 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ve středu 20. července plánuje Evropská komise zveřejnit návrh, který může i v ČR zajistit útulné a teplé domovy, rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu, lepší recyklaci odpadů a podstatné zlepšení ovzduší. Informuje o tom ekologický server memza.cz.
Dosud se řešilo především znečištění z velkých elektráren, tepláren a továren. To je velmi důležité a je třeba pokračovat, neboť stále zbytečně pálíme miliony tun uhlí a zdaleka nevyužíváme možnosti čistých domácích obnovitelných zdrojů. Návrh Effort Sharing Decision (ESD) nyní směřuje klimatickou politiku EU i na řešení praktických problémů v každé domácnosti a v našich obcích a městech.

Dílčí cíl pro snížení emisí skleníkových plynů, který Evropská komise ve středu pro ČR (a ostatní státy) navrhne, se totiž bude týkat snížení znečištění z malých, ale početných zdrojů, jako jsou domácí kotle, skládky odpadů nebo doprava. Dle výpočtů renomovaného Wuppertalského institutu může ČR snížit spotřebu ropy o cca 19 % už do patnácti let. Podle Plánu odpadového hospodářství můžeme zvýšit recyklaci komunálních odpadů na téměř 60 % už do roku 2024. Přes 300 000 domácností má stále staré uhelné kotle a zatepleno bylo je 11 % rodinných domů.

K tomu, co může pro snížení emisí udělat každý z nás. Připravilo hnutí DUHA  web www.umenizit.hnutiduha.cz s praktickými tipy, jak každý z nás může žít zdravěji, ekologičtěji a pohodlněji.

Zdroj:www.memza.cz (redakčně kráceno), ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony