Energii je možné skladovat v podvodních balónech

Aktualizováno 1. prosince 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

hydrostor skladování energie

Se zajímavým nápadem na skladování energie přišel kanadský start-up Hydrostor – ukládá ji do podvodních balónů. Píše o tom populárně- vědecký server osel.cz.

V podvodních balónech se energie ukládá ve formě stlačeného vzduchu. S podobným řešením se uvažovalo ve štolách opuštěných dolů, kanadský start-up Hydrostor nyní ale navrhuje  elegantní a ještě efektivnější řešení s prakticky neomezenou kapacitou. Princip je prostý – využití hydrostatického tlaku. Netřeba zhotovovat tlakové nádoby, voda to částečně udělá za nás. Materiál na balóny a jejich plnění je již dávno vyzkoušená technologie, která se používá při vyzvedávání potopených lodí z mořského dna. Celý proces ukládání energie do stlačeného vzduchu je vylepšený konverzí odpadního tepla při tlakování na elektrickou energii  díky tepelným výměníkům v plášti balónů.

CEO Hydrostoru, Curtis VanWalleghem, tvrdí, že jejich způsob skladování energie, ekonomicky předčí ty nejlepší současné baterie více jak dvakrát. Hydrostor již vybudoval první testovací zařízení v hloubce 55m pod hladinou jezera Ontário, na pomezí Kanady a USA.  Zařízení má skladovat dostatek energie pro 330 domácností. Je snadno škálovatelné pouhým přidáním dalších balónů. Konkrétně se má jednat o výkon až 5MW a kapacitu 30 MWh. Po vyhodnocení zkušebního provozu se ukáže, zda tato technologie je konečně trefou do černého. Hydrostor zatím bohužel neuvádí, jaký je poměr vložené a získané energie ze stlačeného vzduchu. Lze předpokládat, že při využití odpadního tepla, by to mohlo být mírně nad 70 %.

Zdroj: www.osel.cz, foto: Hydrostor (Kompresorovna)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony