Elektrárna Dlouhé stráně zvýšila loni výrobu elektřiny o 1,7 procenta

Aktualizováno 13. ledna 2017 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Dlouhé stráně

Rekordních více než 716 milionů kWh elektřiny vyrobila loni přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku, jejíž produkce meziročně vzrostla zhruba o 1,7 procenta. Navázala tak na nepřetržitý růst ročních produkcí, který trvá od roku 2011, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Rostoucí produkce přečerpávací elektrárny souvisí s jejím stále častějším využíváním ke stabilizaci energetické soustavy, kterou zatěžují výrazné a nepředvídatelné výkyvy v dodávkách elektřiny z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů. „Dopředu odhadnout jejich objem výroby je totiž velmi obtížné. Současně se projevuje také vyšší úroveň obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček,“ komentoval Sobol růst produkce přečerpávací elektrárny.

Celková výroba elektřiny ve vodních elektrárnách ČEZ loni činila 2,035 miliardy kWh. Ve srovnání s rokem 2015 se zvýšila o 3,8 procenta. Největší množství vyrobené energie dodaly přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně (716 milionů kWh) a Dalešice (454 mil. kWh) a největší vodní elektrárna v České republice – Orlík (277 mil. kWh). Více než 1,2 miliardy kWh z celkového objemu výroby si zapsala na konto trojice přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé stráně I, Dalešice a Štěchovice II.

„Po klimaticky nepříznivých letech znamenal rok 2016 návrat k relativně stabilním podmínkám pro výrobu elektřiny ve vodních zdrojích,“ uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík. Podle něj by produkce všech vodních elektráren ČEZ stačila k pokrytí roční spotřeby více než 800.000 českých domácností.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory elektrické energie. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy přečerpávací elektrárny energii naopak vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Kvůli průběžnému zvyšování kapacit obnovitelných zdrojů v okolních státech i v ČR bude podle odborníků důležitost přečerpávacích elektráren v tuzemské energetické soustavě v budoucnu stále stoupat.

Zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v Česku je právě přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Stavba byla uvedena do provozu 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství. Vodní elektrárna Dlouhé stráně pomáhá přitáhnout turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy