Ekonom: Orlické přehradě hrozí vypuštění. Mohla by lépe chránit před povodněmi

Aktualizováno 23. května 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

Zvíkov_2

Povodí Vltavy chce zabránit škodám způsobeným častými povodněmi. Současný systém neodpovídá současným potřebám a měl by se změnit. Jedna z variant studie o přehodnocení účelů Vltavské kaskády přitom počítá i s prázdnou Orlickou přehradou. Píše o tom nejnovější vydání týdeníku Ekonom.

Státní podnik Povodí Vltavy se rozhodl shromáždit podklady, na jejichž základě by se dalo diskutovat o přehodnocení účelu a změně priorit Vltavské kaskády. Původní požadavky už nereflektují současné potřeby.

„Studie by měla zhodnotit, zda kaskáda může trvale snížit hladinu některých přehrad, aniž by ohrozila ostatní funkce kaskády, tedy především akumulaci a odběry vody, udržování splavnosti Vltavy na dolním toku, zásobování průmyslových podniků a zemědělců vodou, udržení kvality vody ve Vltavě a dodržení požadavků energetiků na výrobu elektřiny,“ vyjmenovává v týdeníku Ekonom generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Studii, kterou na základě podkladů od Povodí Vltavy zpracovává Stavební fakulta ČVUT v Praze, označuje za průlomovou.

Materiál také prověří, jak by snížení hladiny některých přehrad na Vltavě dokázalo ovlivnit průběh povodní. Jednou z možností je i vypuštění přehradní nádrže Orlík. Z té by se tak stal jakýsi suchý poldr schopný zadržet vodu z povodní.

„Jde o krajní variantu, které říkáme, prázdný Orlík‘. Měla by ukázat, jak by se změnil průběh velkých povodní, kdybychom tuto přehradu drželi trvale prázdnou,“ vysvětluje nejvyšší šéf Povodí Vltavy.

Zdroj a více: Ekonom, foto: wikimedia commons, Karelj

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině