EIB poskytne půjčku na výstavbu londýnské kanalizační stoky

17. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Temže v Londýně

Evropská investiční banka (EIB) podpoří půjčkou 700 milionů liber (24,2 miliardy korun) výstavbu londýnské kanalizační stoky Thames Tideway Tunnel. Na základě údajů agentury Reuters o tom informuje ČTK.

Půjčka bude největším úvěrem poskytnutým bankou na investici do vodního díla. Londýnská  superkanalizace je 7,2 metru široký a 25 kilometrů dlouhý tunel, který se má táhnout 65 metrů pod řekou Temží. Půjčka na dobu 35 let byla dohodnuta s firmou Tideway, novým státem řízeným podnikem, který byl zřízen kvůli výstavbě a provozu tunelu.

Celková hodnota projektu je 4,2 miliardy liber. Je to největší britský projekt v oblasti vodní infrastruktury. Má zabránit tomu, aby se do řeky Temže dostávaly odpadní vody, a zlepšit tak kvalitu vody v řece. Každoročně v Londýně přetečou do Temže desítky milionů tun odpadních vod. „Půjčka pro Tideway představuje největší půjčku Evropské investiční banky do vodního projektu a je nejvýznamnější podporou britské infrastruktury od Crossrail,“ uvedl viceprezident EIB Jonathan Taylor. Crossrail je chystané železniční spojení napříč Londýnem, které propojí mimo jiné letiště Heathrow s finanční čtvrtí City v centru britské metropole.

EIB je největší mezinárodní veřejnou bankou na světě a britská vláda v ní má podíl 16 procent. Loni EIB Británii půjčila 5,6 miliardy GBP a podpořila dlouhodobé investice do 40 projektů v celé zemi.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto wikipedia – Temže Londýn

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace