Dvůr Králové prohrál soud o vodu, lidé mají platit vodárnám

24. října 2011 | Rubrika: Statistiky a kauzy , Voda a naše peněženka

IMG_6742 voda z kašny

Krajský soud rozhodl, že radnice ve Dvoře Králové nad Labem vybírala od lidí poplatky za vodné a stočné neoprávněně. Píše o tom regionální mutace MF Dnes, podle které není město spokojeno s tím, jak se firma o sítě stará.

Radnice ve Dvoře Králové nad Labem neudělala dobře, když vloni začala místo tamní společnosti VaK vybírat od lidí peníze za vodné a stočné sama. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Město rovněž vloni v říjnu jednostranně odstoupilo od smlouvy o provozování městských kanalizací a vodovodů se společností VaK. Dvorská radnice je totiž dlouhodobě nespokojená s tím, jak firma VaK městské vodovody a kanalizace provozuje. Před časem dokonce hrozilo, že obyvatelé Dvora Králové budou platit za vodné a stočné nejvyšší cenu v republice.

Radnice poukazuje především na to,že VaK Dvůr Králové dluží za pronájem městských vodovodů a kanalizací a za čištění vody a že se podle provedeného technického auditu nestará o údržbu a technický stav městských vodovodů a kanalizací. „Ve vodovodním řadu vznikají ažpadesátiprocentní ztráty. Polovina vyčerpané vody se někam ztratí,“ tvrdí královédvorská starostka Edita Vaňková.

S tím však provozovatelé nesouhlasí a namítají, že audit vznikl v rozporu se zákonem. „Naopak jiný audit, ve kterém ministerstvo zemědělství námitky města zamítlo, prokazuje, že město se o své vodovody a kanalizace jako řádný hospodář nestará a do majetku neinvestuje. Není tedy pravdou, že se VaK nestará o údržbu a technický stav,“ sdělil jednatel společnosti VaK Zdeněk Kouba.

Dodal, že hrozbu nejvyšší ceny za vodu v republice nezavinil VaK: „Tuto cenu jsme navrhli poté, co jsme do ní zahrnuli požadavky města. Nakonec jsme ji odmítli odběratelům účtovat.“ Krajský soud dal v úterý za pravdu společnosti VaK Dvůr Králové a uznal požadavek VaK na úhradu ceny vodného a stočného za oprávněný. „Zároveň deklaroval,že smlouva, kterou město vypovědělo, je platná,“ řekl Kouba.

Společnost VaK Dvůr Králové u soudu žalovala odběratele, kteří za vodné a stočné začali platit městu. K tomu vloni obyvatele vyzvala radnice. Kdo tak učiní, tomu město v září před blížícím se soudem slíbilo, že za ně v případě prohry u soudu převezme veškeré závazky. Výzvu radnice prý vyslyšely až dvě třetiny z tří a půl tisíce odběratelů. Společnost žalovala několik z nich, které vybrala počítačem.

„Soud se v ústním odůvodnění svého rozhodnutí nevyjádřil k otázce platnosti či neplatnosti dodatku k této smlouvě, který tito odběratelé vloni s městem Dvůr Králové nad Labem na jeho návrh uzavřeli. Soudce se nevyslovil ani k dalším klíčovým otázkám, které jsou důležité pro určení dalšího postupu města ve sporu s vodárnami,“prohlásili radní. Proto ve středu požádali obyvatele Dvora o trpělivost. „O dalším postupu radnice budeme neprodleně informovat poté, co budeme mít v rukou písemný rozsudek krajského soudu. To lze očekávat v nejbližších týdnech,“ sdělili radní.

Radnice chce provozovatele VaK opět vyzvat k jednání o dalším postupu, stále však chce také po společnosti VaK vymáhat platby za nájem vodovodní a kanalizační sítě i čištění odpadních vod.

Jednatel společnosti však namítá, že za pronájem infrastruktury nedluží. „Nájem je v řádných termínech hrazen. VaK nedluží ani za čištění vody. Město po nás totiž požaduje zcela neoprávněně platby, které VaK nikdy od odběratelů neinkasoval. V této věci se vede soudní spor a aždo jeho pravomocného ukončení žádná pohledávka města neexistuje,“ tvrdí Kouba.

Radnice se snaží vyřešit problém se společností VaK i tím, že zvažuje cenu, za niž společnost VaK odstoupí od provozování městských vodovodů a kanalizací. O této ceně se nyní s provozovatelem vodovodní a kanalizační sítěradní dohadují. Provozovatelé naposledy žádali celkem šedesát milionů korun, radnice se snaží o výši této sumy vyjednávat.

Podle Kouby VaK loni a letos nabídl několik variant řešení sporu: „Město se k žádné z nich nevyjádřilo, pouze je bralo na vědomí. Vlastní návrh vedení města nepředložilo. Nyní se definitivně ukázalo, že právo je na straně společnosti VaK a množství odběratelů se vinou města dostalo do velice nezáviděníhodné situace. Očekáváme proto, že město přijde s nabídkou nějakého řešení. Zda to bude zrovna návrh na ukončení provozování vodovodů a kanalizací ze strany VaK, teprve uvidíme.“

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – východní Čechy (Hradec Králové)

Související rubriky: Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace