Dvousetmetrový „mořský had“ vyrábí u Skotska elektřinu z vln

22. ledna 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Voda a naše peněženka

Pelamis

Elektrárnu na vlnách testuje E.ON u Orknejských ostrovů. Píše o tom server ihned.cz., s tím, že  Velká Británie chce do roku 2020 vyrábět pomocí přílivu a odlivu a síly mořských vln 2 GW elektřiny, což by stačilo pro zásobování 1,4 milionu domácností.

Obří červeno-žlutý had se vlní na moři a vyrábí elektřinu pro tisíc britských domácností. Elektrárnu na vlnách testují u pobřeží Skotska například energetické společnosti E.ON a Scottish Power Renewables. Elektrárnu vyrábí britská společnost Pelamis Wave Power. Zařízení je pojmenované po skutečném druhu mořského hada Pelamis platurus. Pelamis 2 je těžší než jeho předchůdce, a proto podává větší výkon. Jeden tento had dokáže vyrábět elektřinu, která stačí zásobovat zhruba tisícovku domácností. Pro srovnání – výkon vodní elektrárny Lipno je 120 MW, uhelných Chvaletic 800 MW.

Pelamis je dlouhý 180 metrů, při postavení na výšku by tedy dosáhl k vrcholku mrakodrapu v londýnské City přezdívaného „okurka“ (The Gherkin). Váží přes 1300 tun, což je z větší částí díky zatížení pískem. Elektrárna Pelamis se skládá z několika dílů, jejichž pohyb pohání z jednoho do druhého před hydraulická čerpadla stlačenou kapalinu. Ta putuje tam a zpět přes generátory a tím vyrábí elektřinu. Elektřina je pak na pobřeží vedena podmořským kabelem, na který je možné napojit i větší počet těchto zařízení. Zařízení je odolné proti mořským bouřím a až třicetimetrovým vlnám.

Zdroj: www.ihned.cz, ilustrační foto: Jedna z prvních elektráren na vlnách u pobřeží Portugalska (wikipedia)

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Voda a naše peněženka