Dvě z postižených pramenišť již mají vodu pitnou

7. června 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

vodotrysk IMG_0284

Obec Kotelice na Litoměřicku, Březí – Pohoří a část Kojetic v okrese Ústí nad Labem mají znovu obnovenu dodávku pitné vody. Informovala o tom mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK) Iveta Kardianová.

Tamní prameniště byla vyčištěna a pitná voda v domácnostech těchto obcí nyní odpovídá ve všech parametrech legislativě. Dodávaná voda z hlavních zásobních vodovodních řadů je pitná. „SčVK po celou dobu povodní dodávají kvalitní pitnou vodu. Obyvatelé měst Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice, Roudnice nad Labem a dalších v celém Ústeckém kraji, se nemusejí obávat o kvalitu pitné vody dodávané do jejich domácností,“ zdůraznila mluvčí.

Silné deště v uplynulých dnech znečistily pouze lokální prameniště. Dvě z postižených pramenišť se podařilo vyčistit a znovu zprovoznit dodávku vody. Nadále jsou zásobovány pitnou vodou prostřednictvím cisteren níže uvedené oblasti. Tamní voda není vhodná ke konzumaci ani k osobní hygieně.

V okrese Ústí nad Labem se jedná o obec Malečov, v okrese Děčín jsou to obce Víska pod Lesy, Starý Šachov a Jílové – Rybníček, na Litoměřicku je nevhodná kvalita vody v obcích: Horní Vysoké, Levín, Leská a prameniště Mentaurov, v okrese Teplice jsou to obce Červený Újezd, Tvrdín, Chouč, Mirošovice, Kučlín, Mukov, Mrzlice, Hrobčice, Měrunice a Razice.

Obyvatelé těchto obcí, kteří mají vodu z lokálních pramenišť, jsou informováni o nevhodnosti použití vody.

Dle ústupu vody v jednotlivých lokalitách a poklesu hladiny vodních toků se postupně znovu zprovozňují jednotlivé čerpací stanice odpadních vod a čistírny odpadních vod (ČOV). Zaměstnanci společnosti při avizovaném zvýšení hladiny řek demontovali technologické celky na ČOV za účelem minimalizace škod a možného urychlení obnovení provozu. Povodně si vyžádaly přerušení provozu na více než 20 ČOV a cca 50 čerpacích stanic odpadních vod v rámci provozovaného území SčVK.

Naše voda

 

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka