Dva vzorky čajů z Číny podle SZPI nevyhověly v pozůstatcích pesticidů

29. ledna 2016 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

SZPI čaj

Zatímco při kontrolách vzorků tabáku do vodních dýmek vyhověly při kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) všechny vzorky, z celkem 28 vzorků čajů nevyhověly dva, původem z Číny. Informoval o tom dnes mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspektoři SZPI podle mluvčího odebrali k laboratorní analýze 28 vzorků čajů ve 23 provozovnách. Z těchto vzorků bylo 14 čajů černých a 14 zelených a bílých. Z hlediska země původu pocházelo 15 odebraných vzorků z Číny, 6 z Indie, 2 z Japonska a po jednom vzorku ze Srí Lanky, Nepálu, Tchaj-wanu a Keni. Hodnoceným parametrům nevyhověly dva vzorky z Číny a to překročením obsahu reziduí pesticidů. Výsledky hodnocení vzorků tabáku do vodních dýmek bylo zcela uspokojivé, všechny hodnocené vzorky vyhověly požadavkům na označování, hmotnost i obsah nikotinu.

Kontrolní akce se zaměřením na jakost a bezpečnost čajů a tabáku do vodních dýmek v čajovnách se uskutečnila v rámci rozšíření kompetencí SZPI o provozovny společného stravování od začátku roku 2015. Provozovatelé čajoven často dovážejí uvedený sortiment přímo ze zemí původu, čímž se zboží liší od nabídky v tržní síti, kde SZPI vykonává kontrolu již dlouhodobě. Při kontrole a hodnocení se inspektoři zaměřili zejména na obsah pesticidů u čajů a dodržení hmotnosti, obsahu tabáku resp. nikotinu a odpovídajícího označení u tabáku.

Naše voda, ilustrační foto SZPI (nejde o v článku zmiňované vzorky)

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony