Důsledky havárie ČOV v Bítýšce jsou již zlikvidovány

17. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

Havárie ČOV Bítýška IMG_0162xx

Jak již portál Naše voda informoval, do řeky Svratky unikly v noci na středu splašky z čistírny odpadních vod ve Veverské Bítýšce. Podle brněnské mutace serveru idnes.cz. je již v současné době vše v pořádku.

Splašky sice znečistily slepé rameno řeky a plavou po hladině, úniku nečistot do Brněnské přehrady vodohospodáři společně s hasiči zabránili. „Nehoda se stala v prostoru nad Brněnskou přehradou. Kaly unikly do slepého ramene a plavou po hladině. Hasiči postavili nornou stěnu a pokusí se je odčerpat hadicemi fekálního vozu,“ popsala ve středu odpoledne mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Větší úhyn ryb nehoda nezpůsobila. Vzorky kontaminované vody odebrali vodohospodáři k laboratornímu zkoumání a nadále budou na místě monitorovat její kvalitu. „Úniku jsme zabránili pomocí norné stěny, látka se nikam nešíří, nehrozí žádné nebezpečí,“ konstatoval posléze operační důstojník hasičů. Zásah poté v podvečerních hodinách skončil.

„Nešlo o nebezpečnou látku pro ryby a rostliny, nedošlo ani k žádné kontaminaci. Chtěli jsme však kal odstranit co nejdříve, aby nezbraňoval provzdušňování a nenapomáhal růstu sinic. Šlo pouze o menší havárii,“ doplnila Tomíčková.

Slepé rameno Svratky leží nedaleko místa, kde vodohospodáři vypouštějí do Brněnské přehrady síran železitý. Je to jeden ze způsobů, který hubí ve vodě sinice a přehradu udržuje čistou. „V souvislosti s touto nehodou jsme se rozhodli preventivně na čas zvýšit množství vypuštěného síranu,“ uvedla mluvčí.

Zdroj: http://brno.idnes.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace