V dubnu budou dobrovolníci zase čistit Orlici

11. března 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

znecisteni-kanistry2

Už posedmé se vydají členové Klubu dětí a mládeže Hradec Králové spolu s dalšími dobrovolníky čistit řeku Orlici. Oznámila to Martina Götzová z hejtmanství Královéhradeckého kraje. Projekt Řeky nejsou smetiště se tak snaží napravovat to, co příroda sama nezvládne – uklízení odpadků. Kraj ho podpoří 140 tisíci korunami.

Projekt Řeky nejsou smetiště není důležitý jen z hlediska zajištění péče o přírodní prostředí, ale má také velký ekologicko-výchovný význam. Proto se Královéhradecký kraj rozhodl přispět částkou 140 tisíc korun,“ říká krajský radní zodpovědný za životní prostředí Jan Tippner. Nejčastějším odpadem v korytě nebo na březích řeky jsou PET lahve, hadry, pneumatiky, ale i například staré spotřebiče. Na konci dubna se proto dobrovolníci spolu s členy klubu vydávají čistit řeku Orlici, konkrétně 71 km dlouhý úsek od Doudleb nad Orlicí do Hradce Králové a od Nové Vsi do Albrechtic.

V roce 2013 se do projektu zapojilo přes 480 dobrovolníků a 185 lodí. Za sedm let jeho existence se už podařilo vysbírat 26 tun odpadků. Další kilogramy přidají dobrovolníci 26. a 27. dubna, kdy se letošní akce koná.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině