Druhé stupně platí v povodí Berounky

1. června 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

vysoka hladina

Hladiny řek na západě a severu Čech se zvedly na první a druhé stupně. Extrémní nebezpečí vyhlásili meteorologové v Plzeňském kraji. Varování platí do odvolání. Vyplývá to z údajů ČHMÚ a podniků povodí.

Druhý stupeň platí v sobotu dopoledne na Klabavě v rokycanech, na Berounce ve Zbečně, na Radbůze ve Staňkově. První stupně jsou dále v povodí Berounky a na severu Čech na Flajském potoce, na Bílině v Trmicích a Labi v Děčíně. Varování platí do odvolání. V Čechách bude zataženo s deštěm, zejména v západní polovině Čech bude déšť trvalý a vydatný.

Od sobotního do nedělního rána se předpokládají srážky od 15 do 40 mm, na horách ojediněle až 70 mm. Vzhledem k předpovídaným srážkám a nasycenosti povodí se očekávají v postižených oblastech výrazné vzestupy hladin. Vzhledem k vysoké nasycenosti povodí a dotoku vody z horních profilů počítáme s možností dosažení 3.SPA v průběhu soboty i v některých dalších profilech v povodí horní Berounky.

Podle předpokladů se také zvednou hladiny na tocích odvodňující severní pohraniční hory, kde nelze vyloučit dosažení 2. stupně povodňové aktivity (SPA). Vzestupy s dosažením nižších SPA je možno očekávat i na přítocích horního Labe, horní Vltavy a Berounky.

Zdroj: ČHMÚ

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině