Dotace pomohou obcím s vodou

27. května 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

česká krajina - rybník a řepka - IMG_1708

Vodovodní i kanalizační sítě, větší čistírny odpadních vod i nový vodojem se rozhodli dotací podpořit radní Plzeňského kraje. Informuje o tom Plzeňský deník.

Deset úspěšných projektů z kraje, z toho pět ze severního Plzeňska, vybrali radní z téměř šedesáti žádostí. Například obci Bučí pomohou peníze se stavbou kanalizace. „Už se na ní pracuje, dostali jsme dotaci od ministerstva zemědělství a ještě jsme požádali kraj,“ říká starosta Josef Janouškovec. Kanalizace bude splašková, napojí se na síť sousedních Krašovic, která vede do čistírny v Trnové. „Zároveň s tím stavíme také vodovod, ale to už za obecní peníze. Hotovo by mělo být v letošním roce,“ dodává Janouškovec.

Ve Zruči­ Senci by měl vyrůst vodojem. „Prvotní impulz k stavbě vzešel z toho, že obec Druztová si chce zřídit vodovod a napojit se na síť Třemošná­ Zruč­ Dolany. Už v současné době, ještě bez Druztové, byl ale ve Zruči během špiček problém s kapacitou vody. Proto jsme se rozhodli pro stavbu vodojemu, která vše vyřeší,“ vysvětluje ředitel společnosti Vodárenská a kanalizační Petr Váchal.

Mezi dalšími příjemci dotace jsou obce Vejprnice a Tlučná, jež dostaly grant na intenzifikaci společné čistírny odpadních vod, kterou používají ještě s Nýřany. „Každá koruna bude určitě dobrá. Čeká nás ještě stavba kanalizace za 4,5 milionu korun,“ tvrdí tlučenský starosta Stanislav Volf. Dočkají se také v Chrástu, kde chystají stavbu vodovodu v ulici Pod Školou.

V dotačním programu určeném pro oblast ochrany vod a zásobování pitnou vodou se rozdělovalo celkem 15 milionů korun, přičemž po odečtení už schválené dotace pro obec Hlohová zbývalo k rozdělení 12,5 milionu korun. Z 57 platných žádostí byly dotace rozděleny deseti příjemcům. Rozdělení musí ještě schválit krajské zastupitelstvo 3. června,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Šárka Stará.

Zdroj: www.denik.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace