Domov autistů v Merklíně získal v kampani peníze na nutnou studnu

23. března 2015 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

060920143389

Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku, který se stará o 30 lidí převážně s autismem, odvrátil hrozící problémy a do konce roku postaví novou studnu. Umožní mu to více než 700.000 korun, které se podařilo za rok shromáždit ve speciální kampani H2Óda na Radost. Zařízení, provozované Diakonií, nutně potřebuje novou studnu, peníze na ni ale scházely. Nakonec se jich vybralo o zhruba 90.000 více než byl původní cíl kampaně. Loni se v Merklíně podařilo najít pramen, nyní se díky penězům z veřejné sbírky může začít stavět, řekl ČTK manažer kampaně Libor Janíček.

Problémy s pitnou vodou trápí Domov Radost už přes rok a zásadně ohrožují i jeho existenci. Původní jediný vodní zdroj nenávratně poškodily v roce 2013 povodně. Část vybraných peněz už domov použil na hydrogeologický průzkum a na nový vrt. „Tentokrát však na místě, které nemohou ohrozit povodně,“ uvedl Janíček. Nalezená voda má sice podle rozborů více železa a manganu, to ale napraví úpravna vody, se kterou se při obnově počítá. Nyní se připravuje projekt na postavení studny, novou úpravnu a čističku odpadních vod a na přivedení vody do domova, což si vyžádá i podkopání silnice.

Netradiční kampaň H2Óda na Radost odstartovala na světový den vody 22. března 2014 prodejem džbánků kohoutkové vody ve třech vybraných restauracích. Později se přidal prodej balených vod u stánků na trzích a spuštění internetových stránek. Díky darům jednotlivců, organizací k nadací se nakonec podařilo potřebné peníze dát dohromady. Kampaň končí 31. března. Naváže na ní další, která má za cíl získat téměř čtvrt miliónu na novou hydromasážní vanu do Stacionáře Človíček pro osoby s postižením v Plzni.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Vodovody a kanalizace