Domov autistů v Merklíně má po třech letech zase kvalitní vodu

Aktualizováno 21. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po třech letech obtíží má Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku, který pečuje o 30 lidí s autismem, opět kvalitní pitnou vodu. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Tamní jediný vrt totiž v roce 2013 poškodily povodně a vleklé problémy s vodou ohrožovaly existenci unikátního zařízení. Náklady na nový vrt, úpravnu vody a revitalizaci čističky se vyšplhaly na téměř 960.000 korun. Velká část pochází z veřejné sbírky.

Na Radosti tento týden poprvé slavnostně otočili kohoutkem a pustili vodu z nového zdroje. Díky kampani a sbírce H2Óda na Radost se podařilo od jara 2014 za rok vybrat většinu peněz – přes 722.000 korun na zajištění kvalitního zdroje pitné vody, na úpravnu vody a čističky odpadních vod. Průběžně přišly i další peníze, na uhrazení zvýšených nákladů ale Diakonii stále chybí zhruba 86.000 korun. Odhadovaná cena nového systému byla 630.000 korun, nakonec se ale zvýšila kvůli potížím s hledáním nového vydatného a kvalitního vrtu a větším úpravám čističky a úpravny vod. Zpozdilo se i zprovoznění, původně měla kvalitní voda téct už loni, řekl Libor Janíček z Diakonie Západ, pod niž Radost patří.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace