Domažlice mají novou naučnou stezku kolem rybníků

Aktualizováno 21. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

zellllllooooo

Domažlice otevřely desetikilometrovou naučnou stezku V Zelenovském údolí podél rybníků. Podobná vzdělávací trasa jedenáctitisícovému městu chyběla. Je na ní 12 zastavení, tedy interaktivních tabulí, tematicky věnovaných flóře, fauně a rybníkům přírodního parku Zelenov.

Dále jsou tam lavičky, altány, stojany na kola a díky speciálním mobilním aplikacím si lze pustit zvuky zvířat, řekla ČTK vedoucí infocentra Jana Jankovcová.

Stezka začíná u cyklostezky na Havlovice a pokračuje na Zelenov kolem vrcholu Dmout, který je se 603 metry nejvyšším vrcholem převážně lesnatého přírodního parku Zelenov. Na toku Zubřiny leží rybníky Zelenovský, Radošovský a Strakovský. Jde o jednu ze čtyř lokalit v ČR, kde se vyskytuje kriticky ohrožený rak kamenáč, a jediné místo, kde žije s rakem říčním. Turisté budou také poznávat ptáky, houby, lesní zvěř, dřeviny, ryby a květenu.

Stezku vybudovaly městské lesy, které oblast využívají i pro lesní pedagogiku. V okolí Domažlic taková trasa zatím chyběla. Podle Jankovcové vhodně doplňuje Dům přírody Českého lesa v Klenčí, otevřený loni.

Kolem Domažlic je ještě 20kilometrový tematický okruh Chodský květ, který seznamuje návštěvníky s historií a kulturou Chodska. Zahrnuje i cyklotrasy včetně dětských. U Domažlic je přírodní sochařská galerie podél stezky na vrch Baldov, kde byl loni odhalen pomník ve tvaru kalicha na památku bitvy u Domažlic.

Domažlické městské lesy obhospodařují přes 3770 hektarů lesů a 20 rybníků o výměře přes 31 hektarů.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství