Dojde-li v přehradě Olešná voda, na zásobování pitnou vodou se to neprojeví

16. ledna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

sucho - Olešná - listopad 2015 - Povodí Odry - IMGP2664

Jak už portál Naše voda v minulosti informoval, v jedné z menších přehrad ve správě státního podniku Povodí Odry  – Olešné – by již příští měsíc mohla dojít voda. To se ale nijak neprojeví na zásobování tamních obyvatel pitnou vodou z kohoutku.

Jak totiž informoval mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt, vodu z přehrady Olešná využívá částečně jen celulózka v Paskově, což byl také jeden z účelů, proč byla přehrada postavena. Dnes ale slouží nádrž zejména k rekreačním účelům, především ke koupání.

Pokud se zlepší hydrologické poměry, může tak Olešná tomuto účelu sloužit i v letošním létě, byť byla přehrada ještě počátkem loňského prosince naplněna jen ze zhruba 22 procent. Uvedený stav dokumentuje fotografie Povodí Odry na ilustračním foto. Zásobování obyvatel pitnou vodou tím ale přesto není ohroženo.

Nádrž na řece Olešná u Frýdku – Místku byla vybudována v letech 1960 až 1964 v rámci plánu výstavby malých vodních nádrží. Jejím účelem bylo krytí potřeb vody pro průmysl, povodňová ochrana Paskova, rekreace a chov ryb. Celkový objem nádrže je 4,4 milionu kubíků, zásobní prostor činí (za normálních okolností) 3,5 milionu kubíků a retenční prostor 0,9 milionu kubíků. Zatopená plocha je 88 hektarů.

Naše voda, foto Povodí Odry

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace