Dohoda Bendla s celníky zlepší podmínky pro vinaře i konzumenty vín

13. března 2013 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Voda a naše peněženka

víno a znak - IMG_2163

Spotřebitelé budou lépe chráněni před falšováním vín. Poukázal na to dnes mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Podle jeho údajů totiž uzavřelo ministerstvo zemědělství s Generálním ředitelstvím cel Dohodu o poskytování informací o vybraných vinařských produktech z elektronického systému pro evidenci a sledování pohybu vybraných výrobků mezi členskými zeměmi Evropské unie (Excise Movement and Control System – EMCS) do registru vinic.

Předávané údaje jsou určeny pro zvláštní kontroly v odvětví vína. Využívají je dozorové orgány ministerstva, tedy zejména Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Data jsou velmi důležitá pro zabezpečení ochrany spotřebitelů a vinařů před falšováním vín původem z České republiky a ochraně proti zahraničním vínům nejasného původu.

„Předáváním údajů se snižuje byrokratická zátěž nejen pro podnikatele v odvětví vína, a to především pro vinaře a obchodníky s vínem, kteří v minulosti museli podávat prohlášení o nákupu vína, ale hlavně se zefektivní kontrolní činnost dozorových orgánů proti nekvalitním vínům, zejména ze zahraničí,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

„Za velmi významnou součást dohody považuji mimo oblast sdílení informací o pohybu vinařských produktů i konání společných vzdělávacích seminářů a vzájemnou výměnu lektorů,“ uvedl generální ředitel celní správy Pavel Novotný.

Naše voda

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka