K dobrovolným hasičům směřuje rekordní částka z krajského rozpočtu

13. dubna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Hašek - hasiči únor 2016

Rada Jihomoravského kraje doporučila zastupitelstvu schválit dotace pro jednotky dobrovolných hasičů obcí Jihomoravského kraje v celkové výši 49,935 milionu korun. Informovala o tom dnes mluvčí krajského úřadu Eliška Holešinská Windová.

Podpora je podle ní určena celkem pro 306 projektů. Další  peníze má pak kraj připravené na spolufinancování vládní dotace. „Jihomoravský kraj podporuje dobrovolné hasiče dlouhodobě. Na základě požadavku dobrovolných hasičů jsme loni navíc nově otevřeli možnost financovat opravy hasičských zbrojnic. Roční dotace pro jednotky dobrovolných hasičů se zvýšila z dřívějších 30 na současných 50 milionů korun,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Poskytnuté dotace jednotky využijí na zajištění, udržení a zlepšení akceschopnosti jednotek sborů dobrovolných hasičů, které se podílejí nejen na hašení požárů, ale i na záchranných pracích, při živelních pohromách nebo jiných mimořádných událostech. Rozdělení dotací vychází z Dotačního programu na požární techniku a věcné prostředky k řešení mimořádných událostí jednotek sborů dobrovolných hasičů měst a obcí Jihomoravského kraje na období 2013 – 2016 a z doporučení odborné komise. Součástí rozpočtu Jihomoravského kraje na letošní rok je kromě podpory dobrovolným hasičům ve výši 50 milionů korun pro zásahové jednotky obcí také podpora krajské organizace Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Moravské hasičské jednoty ve výši 1,55 milionu korun, nechybí ani podpora profesionálních složek IZS (Policie ČR a HZS ČR Jihomoravského kraje) ve výši 15 milionů korun.

Naše voda, ilustrační foto archiv JM kraje

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka