Do roku 2015 by se měl v ČR zvýšit počet rybích přechodů o polovinu

18. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

DSCN1954 jez univerzál

Oproti současným 149 rybím přechodům by se měl do roku 2015 zvýšit jejich počet na 216. Uvedené údaje zazněly na nedávném „Sázavském semináři 2011“, který byl monotematicky věnován právě problematice rybích přechodů.

Podle údajů správců vodních toků– státních podniků Povodí, existuje v současné době pro migraci ryb na českých řekách ve správě Povodí celkem 8 650 překážek. Funkčních rybích přechodů je přitom jen 149, nejvíce ve správě Povodí Vltavy (46 přechodů) a Povodí Moravy (42 přechodů) a dále 23 rybích přechodů ve správě Povodí Labe, 22 přechodů ve správě Povodí Odry a 16 přechodů ve správě Povodí Ohře.

Právě Povodí Ohře má v plánu vybudovat nejvíce nových rybích přechodů (23), Povodí Labe 17, Povodí Vltavy a Moravy 14 a Povodí Odry chce vybudovat devět rybích přechodů. Celkem by mělo do roku 2015 vzniknout 77 nových rybích přechodů.

Na tyto účely je možné využít Operační program životního prostředí (OPŽP), konkrétně osy 6.5 a 6.4, v nichž je k dispozici celkem 1,7 miliardy korun. V současné doběje již schváleno 41 projektů za 350 milionů korun.

Jak ale upozornil v rozhovoru pro portál Naše voda vrchní ředitel úseku vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavel Punčochář, dosavadní návrhy rybích přechodů mají často chybné parametry a jsou i špatně lokalizovány. „Často se bohužel stává, že ryba nákladně vybudovaný rybí přechod vůbec nenajde,“ podotýká Punčochář.Nezbytnou podmínkou pro získání dotací na rybí přechod je tak podle něj kontrola jeho funkčnosti. Nejen proto zaněl na semináři požadavek na vypracování Studie proveditelnosti, která má umožnit koncepční řešení celých úseků vodních toků a vymahatelnost přijatých opatření u soukromých investorů.

OPŽP dotuje výstavbu rybích přechodů z 90 procent, zbylých deset procent je finanční spoluúčastí investora.

Petr Havel

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství