Dnes startuje anketa Strom roku 2015

15. června 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

strom roku 2014 - Opatovická borovice

Nadace Partnerství dnes spouští další ročník hlasování v charitativní anketě Strom roku 2015. Informovala o tom PR manažerka ankety Adéla Mráčková, s tím, že do finále postoupilo dvanáct stromů z různých koutů republiky.

Rozhodovat o vítězi ankety bude možné prostřednictvím dárcovských SMS a hlasovacích archů až do 10. října. Podrobné informace o finálových stromech a o tom, jak je podpořit, budou od pondělí dostupné na stránkách www.stromroku.cz.

Tisíciletá lípa, dub, co vypadá jako baobab, zapomenutá a znovuobjevená vrba, nejmohutnější líska turecká v republice, lípy, které přežily vlastní smrt. Tyto a další zajímavé stromy chtějí dosáhnout na titul Strom roku 2015 a postoupit do evropského kola. „Finalisty pro letošní ročník ankety jsme vybírali ze 70 došlých přihlášek. Oproti minulému ročníku, kde početně dominovaly duby, letos ve finále převažují lípy. Jedná se z velké části o památné stromy a mohu říci, že jsou to opravdu výstavní kousky, které svým vzhledem připomínají umělecká díla,“ říká koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Kromě toho, že anketa zviditelňuje stromy se zajímavou historií nebo příběhem, pomáhá získat finance na jejich ošetření nebo péči o zeleň v jejich okolí. Každý, kdo pošle vybranému finalistovi dárcovskou SMS nebo zakoupí hlasovací arch, zároveň přispívá na konkrétní účel, který si zástupci stromu zvolili.

Podpořit jednotlivé stromy lze prostřednictvím zaslání DMS STROM1-12 (dle čísla přiděleného každému stromu) na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, strom obdrží 28,50 Kč. Druhou možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. Hlasovací archy bude možné od 15. června objednat na www.stromroku.cz.

„Výsledky vyhlásíme 20. října u příležitosti oslav Dne stromů. Vítězný strom kromě titulu získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v prestižní  mezinárodní anketě Evropský strom roku,“ uvedla Krůpová.

Nadace Partnerství pořádá anketu Strom roku již čtrnáct let. V průběhu této doby obdržela 1214 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo téměř 532 tisíc lidí. Hlasující v anketě přispěli na péči o stromy částkou více než 2,1 milionu korun. Úspěšný model ankety se nadaci podařilo zavést také do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol v těchto zemích pak postupují do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku.

Fotografie finálových stromů ke stažení: http://stromroku.cz/Letosni-rocnik/Ke-stazeni.aspx

Naše voda, foto: Nadace Partnerství (strom roku 2014 – Opatovická borovice)

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině