Dnes odstartoval další ročník soutěže České pivo 2012

25. dubna 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

ilustračka soutěž o pivo roku

Dvanáctý ročník tradiční soutěže České pivo 2012 byl dnes zahájen dvoudenním prvním kolem v pivovaru Velké Popovice. Informoval o tom výkonný ředitel Českoho svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) Jan Veselý.

Celkem 24 pivovarských expertů z malých i velkých pivovarů a dále odborníků ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Vysoké školy chemicko-technologické Praha, České zemědělské univerzity, Chmelařského institutu a dalších odborných institucí bude degustovat 72 pivních vzorků, druhý nejvyšší počet v historii soutěže. Největší zájem je o kategorii nejprestižnější, světlé ležáky, kde je přihlášeno celkem 19 piv. V kategorii světlá výčepní piva potom 18 a v kategorii světlý ležák 11 % celkem 14 piv. Soutěžit budou i tmavá piva, kde je přihlášeno dohromady 11  tmavých ležáků a výčepních piv. Nealkoholických piv se soutěže zúčastní 10. Vyhlašovatelem soutěže České pivo je ČSPS.

„Pivovary chápou naši akci jako příležitost porovnat kvalitu u nich vyráběných piv s konkurencí. Zároveň je to pro ně i příležitost komunikovat o dosažených úspěších, které pozitivně ovlivňují i zájem spotřebitelů ,“ uvedl k zahájení soutěže Veselý.

Unikátnost soutěže České pivo je dána především tím, že soutěžní piva degustují pouze sládci z velkých i malých pivovarů nebo odborníci, kteří pro pivovarství pracují a  mají odborné degustační zkoušky. Zkoumány jsou senzorické vlastnosti piva, kontroluje se původní extrakt (stupňovitost), tedy zda pivo odpovídá přihlášené kategorii, a dále se vyhodnocuje, která piva nejlépe chutnají. Specifikem této soutěže je, že se jedná o dvoukolovou soutěž, což posiluje objektivitu hodnocení. Vzorky do soutěže jednotlivé pivovary neposílají, ale jsou odebírány přímo ve výrobních závodech soutěžní komisí, což zvyšuje nestrannost soutěže. Degustacím je přítomen notář, což podtrhuje již tradiční nezávislost vyhodnocovacího procesu. Za chod, organizaci, technickou část soutěže a vyhodnocení výsledků odpovídá Výzkumný ústav pivovarský a sladařský.

Druhé kolo soutěže České pivo 2012 proběhne 20. – 21. června 2012 opět v pivovaru Velké Popovice. Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni 26. září v Praze během tradiční Svatováclavské slavnostičeského piva 2012. Nejúspěšnější piva a jejich výrobci tradičně získávají zlatou plaketu s označením „České pivo“. Piva, která dosáhnou čestného umístění na druhém a třetím místě, získají stříbrnou, respektive bronzovou plaketu.

Akce je součástí dlouhodobého projektu ČSPS „České pivo naše pivo“. Jeho základním smyslem a úkolem je seznamovat nejširší veřejnost s historií i současností výroby piva v českých zemích, s tím, co pivo obsahuje a jakým způsobem ovlivňuje lidský organismus, a rovněž dále zlepšovat image piva.

Naše voda

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách