Dnes je výročí úmrtí autora pirátské vlajky

18. listopadu 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

pirátská vlajka

Dne 18. listopadu 1720 v přístavu Port Royal na Jamaice zemřel John Rackham, také známý jako Calico Jack, autor pirátské vlajky – černé vlajky s lebkou. Dnešní 293. výročí úmrtí anglického kapitána pirátů připomíná facebooková verze portálu Naše voda. 

Calico Jack působil ke konci zlatého věku pirátství na Bahamách, jeho přezdívka byla odvozena od látky oblečení (kaliko), jež rád nosil. Byl známý milovník oslav a proslulý pro svou statečnost. Autorství charakteristického pirátského motivu, černá vlajka s lebkou, je připisováno právě jemu.

Zajímavostí je fakt, že tento pirát měl v posádce jediné dvě ženy, které kdy v historii působily jako pirátky: Milenky Anne Bonny a Mary Read. Vlajkovou lodí Calico Jacka byla malá jamajská loď The Kingston, kterou obsadil po sesazení původního kapitána Charlese Vanea.

Na podzim roku 1720 guvernér Woodes Rogers poslal lovce pirátů Jonathana Barneta, aby Calico Jacka pronásledoval. On i jeho posádka byli prý v době střetu s Barnetem opilí, a proto byli během října toho roku lehce dopadeni. Bojovaly jen obě ženy posádky, Mary a Anne, ale marně.

Rackham alias Calico Jack byl spolu s posádkou souzen ve Spanish Townu na Jamajce a odsouzen k smrti. Dne 18. listopadu byl oběšen, pro výstrahu ho zavěsili u hlavního vjezdu do Port Royal. Jeho tělo bylo natřeno dehtem, aby se hned nerozložilo a viselo jako varování co nejdéle.

Naše voda podle wikipedie, foto wikipedie

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony