I díky Správě KRNAP se na benzínce podařilo zachránit jiřičky

16. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

jiřičky

Benzinová stanice ve Svobodě nad Úpou prochází rekonstrukcí, pod její střechou se ale uhnízdila kolonie jiřiček obecných. Jak přitom dnes uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný, stavebník práce proto přerušil až do doby, než jiřičky vyvedou mladé.

„Plánovaná rekonstrukce se nám opozdí, ale myslím, že se to vyplatí. Byla by škoda, kdyby jiřičky neměly možnost hnízdění dokončit,“ uvedl Jiří Balač, investiční technik společnosti Benzina. Do nově postaveného objektu čerpací stanice Benzina stihli stavaři instalovat jen vyztužení ocelové konstrukce. Na podhledy již nedošlo, protože právě jejich instalací by byla hnízda zničena. V podobných případech může stavebník po souhlasu orgánu ochrany přírody hnízda přesunout, ale po dohodě s odborníky ze Správy KRNAP se v tomto případě stavebník rozhodl do hnízdění nezasahovat, protože se jedná o skutečně velkou kolonii.

Jiřička obecná je malý pták, dorůstá přibližně 13 cm, v rozpětí křídel měří 26–29 cm a její hmotnost se pohybuje kolem 18 g. Svrchu je modrá s ocelovým nádechem, křídla a ocas jsou hnědočerná, kostřec a spodní strana těla je bílá. Hnízdí v koloniích, které obvykle čítají méně jak 10 párů, ale ve vhodných podmínkách mohou být i velmi početné. Buduje si polokulovitá hnízda, která jsou až na vletový otvor uzavřená. Staví si je většinou pod převisem střechy na vnějších stěnách budov. Hnízdo je slepeno z hlinitých hrudek a uvnitř vystláno stébly a peřím. V jednom roce může vyhnízdit dvakrát i třikrát. Samička snáší 3 až 6 bílých, 1,9 × 1,33 cm velkých vajíček a po dobu 14–16 dnů je zahřívají střídavě oba staří ptáci, kteří se rovněž dělí o krmení mláďat. Ta hnízdo opouštějí po 22–32 dnech, ale rodiči jsou stále krmena ještě několik dnů poté. Hnízda jiřiček často lidé srážejí kvůli velkému množství trusu hromadícího se pod nimi. Tomu lze snadno zabránit uložením prkna nebo plechu pod hnízdo. Za odměnu vám jiřičky vychytají mouchy. Odstraňování hnízd je v ČR zákonem zakázáno.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace