Díky minipivovarům zamíří na tuzemský trh nové odrůdy chmele

20. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

chmel-2016-img_4869

Téměř na dvojnásobek by se mohl vyšplhat počet odrůd chmele, kterých se teď v tuzemsku pěstuje dvanáct. Píše o tom deník E15 s tím, že nové odrůdy by mohly dostat jména po planetách.

Česká republika jako třetí největší světový producent chmele stojí před boomem dalších odrůd. Nyní jich je oficiálně dvanáct. Drtivou většinu osázených ploch tvoří tradiční a celosvětově žádaný „mercedes mezi chmely“, žatecký poloraný červeňák. V následujících letech ale na seznam odrůd přibude až jedenáct dalších. Vycházejí vstříc trendům v pěstování chmele a pivovarnictví včetně nástupu minipivovarů a speciálů, na které se většinou zaměřují. „Nejsou to náhrady současných kvalitních odrůd chmele, znamenají rozšíření různorodosti pivovarsky cenných látek,“ řekl deníku E15 vedoucí oddělení šlechtění chmele Chmelařského institutu Žatec Vladimír Nesvadba.

„Aromatické odrůdy budou používány pro česká piva, jak je známe. Hořké odrůdy a ty se specifickou vůní rozšíří rozmanitost jak pro velké pivovary, tak především pro malé, které stále produkují nové a nové značky,“ uvedl Nesvadba. Novinkou bude registrace prvních odrůd chmele pro nízké konstrukce. Řada pěstitelů zkouší tuto novou technologii, ale dosud neměla vhodnou českou odrůdu. Jména nových odrůd ještě nejsou známa. Záležet bude na tom, které nakonec projdou registrací. „Jen mohu prozradit, že u chmelů se specifickou vůní jsou nadějná novošlechtění pracovně označena podle názvů planet – Saturn, Jupiter, Mars a tak dále,“ podotkl Nesvadba.

Na nové odrůdy se těší i pěstitelé chmele, zejména v Chmelařství, družstvo Žatec, jehož členové obhospodařují 94 procent chmelnic v Česku. „V následujících třech letech se dá očekávat, že bude registrováno dalších pět nových odrůd,“ říká předseda družstva Zdeněk Rosa. Také podle něj je jedním z důvodů snahy vyšlechtit nové odrůdy boom minipivovarů – a to nejen v Česku, ale i ve světě. Vždyť jen ve Spojených státech je jich nyní několik tisíc.

Zdroj: E15, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony