Destruktivní síla asijských tajfunů roste

12. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

hurikan-memza

Destruktivní síla tajfunů, která způsobuje zkázu v Číně, v Japonsku, v Korei a na Filipínách, v průběhu uplynulých 40 let vzrostla o 50 % kvůli oteplování oceánu. Výzkumníci podle ekologického serveru memza.cz proto varují před budoucími fatálnějšími následky.

Změna klimatu podle nové výzkumné studie povede k tomu, že v budoucnu se obří bouře stanou ještě silnějšími, čímž ohrozí velkou a vzrůstající pobřežní populaci jihovýchodní Asie. „Je to velmi podstatný nárůst,“ tvrdí profesor Wei Mei z Univerzity Severní Karolíny v Chapel Hill, který výzkum vedl. „Jsme přesvědčeni, že naše výsledky jsou pro země východní Asie velmi důležité, protože v dotčené oblasti žije velmi mnoho lidí. Lidé by měli vzrůstu intenzity tajfunů věnovat pozornost, protože pokud bouře dosáhnou pevniny, způsobí mnohem více škody.”

Tajfuny mohou mít ve východní Asii devastující dopad. V roce 2013 tajfun Hajan zasáhl Filipíny. Zapříčinil smrt nejméně 6 300 lidí a měl vliv na život celkem 11 milionů obyvatel. Tajfun Nina udeřil v Číně v roce 1975. Spadlo při něm 1000 mm srážek za jediný den, zemřelo 229 000 lidí a bylo zničeno 6 milionů budov. Minulý týden tajfun Lionrock zanechal v severním Japonsku 11 mrtvých a způsobil blackout elektřiny a hmotné škody. V červenci zase tajfun Nepartak zasáhl Tchaj-wan a Čínu. Zabil zde nejméně devět lidí a zanechal po sobě hmotné škody.

V nové studii, publikované ve vědeckém časopise Nature Geoscience, využili výzkumníci data sebraná nezávisle centry v Japonsku a na Havaji. Po započítání rozdílů ve způsobu, jak byla data sesbírána, prokázali, že tajfuny v severozápadním Tichomoří jsou ve srovnání s rokem 1977 průměrně silnější o 12 až 15 %. Podíl nejsilnějších bouří – kategorie 4 a 5 – se v tomto období zdvojnásobil a v některých regionech ztrojnásobil. Zesílení se nejvíce týká těch bouří, které dosáhnou pevniny. Intenzita tajfunů je měřena maximální setrvalou rychlostí větru, ale způsobená škoda vznikající vysokými rychlostmi větru, vlnobitím, intenzivními dešti a záplavami vzrůstá vzhledem k intenzitě tajfunu neúměrně, přičemž vzrůst intenzity o 15 % roste destruktivní síla o 50 %. Výzkumníci ukázali, že probíhá zvyšování síly tajfunů, které dosáhnou pevniny, protože teplejší pobřežní moře poskytuje více energie ke vzniku bouře, což umožňuje rychlejší vzrůst rychlosti větru.

Vědci ve studii zatím jasně nestanovili, zda je za minulé oteplení moře v regionu zodpovědná lidmi způsobená změna klimatu nebo přirozený cyklus. Nicméně Wei Mei je přesvědčen, že budoucí změny klimatu dle projekcí Mezivládního panelu pro klimatickou změnu mohou ohřát oceán v regionu a povedou k ještě intenzivnějším tajfunům. Wei Mei dále tvrdí, že: „Je potřeba informovat, že intenzita tajfunů narostla a v budoucnu ještě vzroste kvůli změnám klimatu.“ Tvrdí, že je potřeba se připravit na budoucí tajfuny a snížit emise oxidu uhličitého ke zmírnění míry oteplení: „Pochopení intenzity změny je velmi důležité pro přípravu na katastrofu.“

Profesor Kerry Emanuel, expert na tropické cyklóny z Massachusettského technologického institutu, který nebyl zapojen ve zmíněném výzkumu, mu dává za pravdu: „Výsledky jsou přesvědčivé, že je více silnějších větrných událostí ovlivňujících jihovýchodní Asii a Čínu, a že jsou ve vzrůstající míře stále silnější. Je to pro tyto země významné, protože u tajfunů záleží především na dosažení pevniny a intenzitě. Silnější bouře způsobují větší vlnobití, které často způsobuje největší škody a ztráty na životech.“ Předchozí práce Kerryho Emanuela ukázala, že tropické cyklóny budou mnohem častější a silnější, pokud nezastavíme klimatické změny.

Zdroj a foto: www.memza.cz

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy