Deště pomohly farmářům v Čechách, Moravu ale stále trápí sucho

31. března 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

sucho - IMG_6223

Srážky z konce minulého týdne, při kterých spadlo v Čechách 15 až 30 milimetrů srážek, pomohly tuzemským zelinářům. Informuje o tom na základě vyjádření předsedy Zelinářské unie ČR Jaroslava Zemana deník.cz.

Situaci v severních a středních Čechách dokonce Zeman hodnotí jako velmi dobrou. Ne všude však farmáři srší optimismem. Suchá pole trápí sedláky především na celé jižní Moravě, kde v posledních dnech spadly jen čtyři milimetry srážek. „Vody je tam málo. Trochu nám ji závidí,“ doplnil Zeman s tím, že místní farmáři jsou nadále odkázáni na závlahové systémy.

Obávají se přitom, že pokud v dohledné době pořádně nezaprší, přijdou o veškerou úrodu. „Pokud nezaprší, tak je nejvíc ohrožená hlavně úroda pšenice,“ postěžoval si například předseda družstva v Sokolnicích na Brněnsku Antonín Dvorník. Miroslav Trnka z Mendelovy univerzity pak varuje, že pokud příští měsíce nezaprší, zemědělci nic nevypěstují. Je to ovšem nejhorší scénář, který by podle něho mohl nastat.

Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace