Deště doplnily podzemní vody

31. října 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

dest-destnik

I podzemní vody, které byly ještě v červnu hluboko pod normálem, se vracejí na svoji původní úroveň. Informuje o tom zlínská mutace deníku Mladá fronta DNES.

„Situace se zlepšila, není zdaleka tak špatná jako loni. Způsobily to nedávné dlouhodobější srážky,“ nastínila vedoucí oddělení hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu v Brně Eva Soukalová. Nejhůře na tom bylo s vodu v řekách i v podzemí povodí Bečvy, kde letos na jaře a v létě velmi málo pršelo. Ve Vsetínské a Rožnovské Bečvě teklo v červnu jen na devět procent obvyklého množství vody.

Dnes to neplatí. Hlavně díky dešťům: měřící stanice v Horní Bečvě jen za poslední měsíc naměřila přes 10 centimetrů srážek. V průměru jich v kraji spadlo za tuto dobu kolem osmi centimetrů. Nejvíce deštivých dnů za poslední měsíc bylo ve Vizovicích, přesně dvacet. A to už se v řekách i podzemních vodách pozná. „Průtoky ve Zlínském kraji odpovídají zhruba 100 až 200 procentům průměrných říjnových hodnot. V příštích dnech očekáváme spíše lehký pokles hladin,“ podotkl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

A jak jsou na tom aktuálně podzemní vody? Na vrtu v Zašové hladina za necelý měsíc stoupla o skoro 20 centimetrů, ve Valašském Meziříčí o deset. I v dalších zdrojích vody přibývá, byť pomaleji. „Situace se začala měnit k lepšímu na přelomu července a srpna. A teď jsme už téměř na normálu,“ upozornila Soukalová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Zlínský kraj, ilustrační foto Naše voda

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace