V Desné se vybrala v aukci rekordní částka na obnovu okolí Protržené přehrady

Aktualizováno 1. června 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

Desna_1916-2

Rekordních 177.780,- Kč, vybraných při závěrečné aukci na Sympozium Desná 2014, pomůže obnově okolí protržené přehrady v Desné v Jizerských horách. Vydraženo bylo o víkendu deset ze čtrnácti vytvořených dřevěných soch. Uvedla to Lenka Neumannová, vedoucí Kulturního a informačního střediska Desná.

Nejvýše se v dražbě vyšplhala socha Jožky Indry – pravidelného účastníka desenského sochání – s názvem Nalezení, která se vydražila za 32.000,- Kč.

„Je to obrovský úspěch. Jedná se o největší částku, která byla v rámci aukce po skončení týdne tvorby na dřevosochání v Desné vybrána, a to za celou třináctiletou historii této akce. Město Desná tak na různé účely věnovalo téměř milion korun,“ říká desenský starosta Jaroslav Kořínek.

Letošní ročník byl věnován obnově a zviditelnění kulturní památky Protržená přehrada. Ta je po sto letech zarostlá vegetací. K protržení přehrady došlo roku 1916 a jednalo se o jedinou podobnou událost na českém území.  Zahynulo 62 lidí.

Finanční prostředky vybrané při aukci budou věnovány na rekonstrukci lávky na šoupátkové věži a také na turistické značení navádějící k areálu Protržené přehrady, a to jak v blízkém, tak ve vzdálenějším okolí kulturní památky.

Naše voda, foto: wikimedia commons, pohlednice 1916

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla