Deník: Labutě po výlovu rybníka na Plzeňsku uvízly v bahně

Aktualizováno 9. října 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Rybářství a rybníkářství

ilustrační foto

Labutí rodinka s pěti mláďaty zůstala uvězněná v bahnité pasti, v niž se proměnil rybník v severoplzeňské Bažantnici. Rybáři z mariánskolázeňského rybářství ho vypustili, vylovili a podle ochranáře Karla Makoně nechali zvířata napospas vlastnímu osudu, píše Deník.

Rybník totiž údajně čekají opravy a voda se do něj vrátit nemá. „O vypouštění rybníka a labutích mě informovalo několik lidí, já osobně jsem situaci nepřikládal žádný velký význam, neboť jsem se naivně domníval, že když nevolá někdo od rybářů či z místně příslušných úřadů ochrany přírody, mají všichni situaci pod kontrolou a o případném problému vědí,“ tvrdí Makoň.

Ptáci zůstali v louži bahna nedaleko čepu. „Stál jsem na hrázi a koukal na blátem se natírající mláďata. Čtyři z nich a samec byla letuschopná, ale samice přepeřovala, neměla dorostlé letky a jedno z mláďat bylo také nevzletné. Rodina se však držela pohromadě a bylo jasné, že se musím pokusit ptáky pochytat a převézt jinam. Samici jsem proto nalákal na chleba a s místním kolegou a jeho dětmi odchytil, nevzletné mládě se však po odchytu matky došoupalo doprostřed rybníka a létající ptáci se rozlétli. Ten den jsem tedy do stanice v Plzni převezl pouze samici,“ popisuje v Deníku ochranář.

Druhý den dopoledne volali Karlu Makoňovi manželé Kaiserovi. „Blátem obalené a oslepené mládě vylezlo na pole a ostatní ptáci již odlétli. Požádal jsem je, aby mládě do mého příjezdu hlídali a nepustili zpět. Společně jsme je pak odchytili. Mládě mělo značně znečištěné opeření a od bláta a písku do krve rozdrásané oči. Všimli jsme si, že na opačné straně rybníka je ještě jedno, které jsme s Kaiserovými odchytili také. Obě labutě pak putovaly za matkou k nám do voliéry,“ pokračuje.

Hned jak se odchycení ptáci dají do pořádku, vypustí je ochránci na Berounku k Dolanskému mostu, kde by se mohli setkat s druhou půlkou své rodiny.

Jednatel společnosti Rybářství Mariánské Lázně Zdeněk Mašek se k věci nechtěl příliš vyjadřovat. Řekl však, že rybník bez vody zřejmě nezůstane. „Hráz opravy potřebuje, ale nevíme, jestli se na ně podaří sehnat peníze. Pokud ne, provedeme opravy provizorní a necháme rybník zase natéct,“ řekl Mašek s tím, že pokud ale na opravy dojde, budou labutě „muset odletět jinam“.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství