Den vody: Zájemci si mohou prohlédnout věžový vodojem v Hradci Králové

5. března 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

vodárenská věž v Praze - IMG_1238

U příležitosti Dne vody umožní letos společnost Královéhradecká provozní laické veřejnosti vstoupit do věžového vodojemu v Hradci Králové a vystoupat na jeho ochoz. Portál Naše voda o tom informovalo vedení společnosti.

Den otevřených dveří se uskuteční 12. dubna 2014, zmiňovaný vodojem bude veřejnosti otevřen od 9.00 hodin do 15.00 hodin.

Věžový vodojem se nachází na kopci sv.Jana v městské části Nový Hradec Králové. Byl vybudován v letech 1936-37 firmou bratři Capouškové. V minulosti se do vodojemu čerpala voda z jednoduché úpravny vody ve Staré Třebši ze studní nedaleko slepých ramen Labe. Vodojem byl ve své době postaven pro tehdy samostatnou obec Nový Hradec Králové, a také v současnosti pokrývá vodojem spotřebu vody pouze této městské části. Objem plné nádrže je 320 kubíků, což je zásoba pokrývající přibližně patnáctihodinovou spotřebu pitné vody Nového Hradce Králové. Celková výška stavby od paty po vrcholovou zasklenou část je 38,5 metru. Vnější průměr nádrže je 11 metrů, vnější průměr spodní části (nohy vodojemu) je 7,4 metru. Celkový počet schodů je 220 (138 k spodnímu ochozu + 82 k nejvyšší části).

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (vodárenská věž v Praze)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace