Den vody: 428 návštěvníků vodních děl Skupiny ČEZ

25. března 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

Návštěvníci na díolech ČEZu - foto ČEZ

Během prvního jarního výletu za poznáním si prohlédlo malou vodní elektrárnu Želina na řece Ohři a vodní elektrárnu Střekov na Labi celkem 428 zájemců.  Informoval o tom Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

Skupina ČEZ obě svá vodní díla zpřístupnila veřejnosti v sobotu 23. března v rámci Světového dne vody. 

Obě vodní elektrárny patří mezi jedny z nejstarších v České republice a jsou také na seznamu technicko-historických památek. O jejich prohlídky bývá při podobných příležitostech vždy veliký zájem. Konkrétně vodní elektrárnu Střekov navštívilo 416 osob, převážně z Ústí nad Labem a nejbližšího okolí. Dvanáct osob pak zavítalo na prohlídku malé vodní elektrárny Želina. Až z Říčan u Prahy sem například přijela pětičlenná rodina Štěpánkových.

„Vlastně to pro nás není zase až tak daleko. Manžel má totiž v Kadani rodiče a my jsme k nim přijeli na víkend. Tchán nám přitom poradil, kam se vydat v tomto studeném počasí na rychlý a krátký výlet,“ řekla s úsměvem Alice Štěpánková, zatímco si její manžel Petr, dcery Tereza a Stáňa a syn Ondřej prohlíželi horní patro se zázemím pro strojníky. Jak dodala, jako vodáky je táhne k prohlídce vše, co nějak s vodou souvisí.

„Často jsme na Vydře a Čenkově pile, když sjíždíme vodu. Obdivovala jsem ale i mandl poháněný vodou v Babiččině údolí. Tady na Želině mě hlavně zaujala stavba jako taková a také její zasazení do přírody. Jsem totiž povoláním architekt, takže vše vidím i z jiné než technické stránky a dokážu to případně ocenit. Želina je přitom moc pěkná,“ uzavřela paní Alice.

Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině