Den vody 2015: Přijďte si prohlédnout prostory „Hučáku“ a malé vodní elektrárny

10. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Pohled na elektrárnu a IC

Již tento pátek a v sobotu je možné v rámci oslav Světového dne vody navštívit Informační centrum Obnovitelných zdrojů na „Hučáku“ nebo malou vodní elektrárnu v Hradci Králové. Informovala o tom mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Celá akce proběhne v pátek od 14 hodin do 18 hodin a v sobotu  bude otevřeno od 9 do 15 hodin. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka je v pátek v 17 hodin a v sobotu ve 14 hodin. Vstup je zdarma. V pátek můžete využít i vláček, který pojede od KC Aldisu, místa konání cestovního veletrhu, a bude návštěvníky vozit až k „Hučáku“.  Jezdit bude od 14 do 17 hodin.

Informační centrum Obnovitelné zdroje

Pro velké i malé návštěvníky jsou připraveny prohlídky interaktivní expozice o obnovitelných zdrojích energií, o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Součástí prohlídky jsou i projekce tematického filmu „Malé vodní elektrárny na Labi“ nebo filmů„Obnovitelné zdroje“ a „100 let Šumavské energie“. K dispozici je kinosál s projekcí na velkoplošné plátno 12 x 3 m, které je dominantním audiovizuálním prvkem centra. Součástí prohlídek je neméně zajímavá návštěva plně funkční malé vodní elektrárny v Hradci Králové zvané „Hučák. Ta funguje již přes 100 let. Výročí 100 let od spuštění výroby elektrické energie elektrárna oslavila v roce 2012. Sběratelé si budou moci zakoupit turistickou známku a turistickou vizitku či nálepku.

Malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové (viz foto)

Vodní elektrárna je umístěna na řece Labi. Hydrocentrála elektrárny byla připravena v roce 1911 tak, aby se mohly uskutečnit zkoušky tří Francisových turbín s výkonem 300 koňských sil. První elektřinu tyto vodní turbíny dodaly ke konci ledna 1912. Ve 20. letech minulého století se uskutečnila z důvodu zvýšení výkonu rekonstrukce zařízení. V této podobě pracují všechna její soustrojí dodnes. Generátory jsou dokonce ještě původní z roku 1912.

Tři soustrojí elektrárny využívají maximální spád 4,2 m, který zajišťuje přilehlý jez. Původní technologické zařízení vodní elektrárny, které tvořily 3 Francisovy turbíny s přímým pohonem alternátorů, vybudované v roce 1911 firmou Kolben, bylo v roce 1925 rekonstruováno a turbíny byly vyměněny. Dnešní elektrárna obsahuje 3 vertikální rychloběžné Francisovy turbíny s návrhovým průtokem 10 m3/s a Celý objekt vodní elektrárny je chráněnou technickou památkou.

Více informací o uvedených vodních elektrárnách:

http://www.cez.cz/cs/energie-a-zivotni-prostredi/energie-z-obnovitelnych-zdroju/voda/vodni-elektrarny-cez.html

Naše voda, foto ČEZ

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony