Delfíni se z Bechyně přesouvají na Lipno

Aktualizováno 1. března 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

velký delfin-ilustrační foto

Stavbě největší české vodní zoo nic nebrání. Tvůrci projektu s rozlehlou stavbou pro 1 500 návštěvníků denně neuspěli v Bechyni, ale nakonec našli pochopení na Lipně u frymburské radnice, uvedla Česká televize.

Na Lipno se tak bude jezdit nejen za koupáním či turistikou, ale i za delfíny a chobotnicemi. Podle ČT24 jsou však ekologické organizace přesvědčeny, že ani lipenské břehy nejsou pro velké akvárium vhodnou lokalitou.

V Bechyni se zvedl proti plánované stavbě mořského akvária odpor, ve Frymburku však tvůrci projektu okamžitě uspěli. Zastupitelé projekt rychle schválili. „Jsme rádi, že se na Frymburk usmálo štěstí v tomto směru,“ uvedl v ČT24 starosta Oto Řezáč. Pozemky poskytli majitelé místního hotelu.

Přesto se i ve Frymburku ozvala kritika. Podle ekologických aktivistů se velká kopulová budova o rozměrech 90 krát 35 metrů na břeh vůbec nehodí.

Podle autora projektu Libora Hrubého bude ve frymburské vodní zoo několik nádrží, lidé uvidí mořské živočichy i ryby přímo z přehrady. Voda bude přímo z přehrady, 35 tisíc krychlových metrů budou provozovatelé akvária sami čistit a dále upravovat. Stavba za 200 milionů korun má začít letos. Zkušební provoz chtějí tvůrci akvária zahájit příští rok v listopadu.

Zdroj: ČT24

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony