Darkovské moře – odpočinková zóna mezi činnými šachtami

26. ledna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Darkovské_moře

Útlum těžební činnosti na Ostravsko-Karvinsku generuje pozoruhodné rekultivační projekty. Poté, co portál Naše voda v minulých dnech informoval o probíhající rekultivaci území Kozince, představujeme vám další, již dokončený projekt – Darkovské moře.

Jde přitom o nejvýznamnější rekultivační projekt v uvedeném území o rozloze 145 hektarů, což z něj činí největší rekultivační projekt na Moravě a ve Slezsku, který má svým rozsahem v České republice srovnání pouze v rekultivacích po povrchové těžbě hnědého uhlí v severních Čechách. Celkové náklady projektu se vyšplhaly více než 600 miliónů korun.

V průběhu dvanáctileté technické rekultivace (1997-2009) bylo přemístěno přes pět miliónů krychlových hlušiny, vytvarováno území a následně překryto zeminou. Následně v rámci biologické rekultivace proběhlo zatravňování ploch, vysazování stromů a další úpravy, které by měly lokalitu vrátit k rekreačnímu využití lidem z Karviné a přilehlých obcí. Darkovské moře s rozlohou 32 hektarů má ideální podmínky pro vodní sporty, mezi připravovanými projekty je vybudování pláží a sportovního zázemí (půjčovny lodiček, technické zázemí, restaurace, občerstvení atd.).

Okolí „moře“ nabízí díky vybudované infrastruktuře přístupových komunikací vhodný terén pro cykloturistiku a potenciální vybudování sítě cyklostezek s jejich napojením na jejich síť v rámci Moravskoslezského kraje. Lokalita je již v současnosti vyhledávaným místem pro fotografy, rybáře a plavce a představuje výrazný rozvojový potenciál pro obyvatele Karvinska, které je specifické nedostatkem vhodných lokalit pro rekreační využití.

Naše voda, foto SmVaK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině