Další pražská městská část odpustí daň z nemovitosti postiženým záplavami

22. října 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

IMG_3121 povodeň

Obyvatelé Prahy 4, jejichž majetek byl poškozen letošními červnovými povodněmi, nemusí platit daň z nemovitosti na příští rok. Radnice této městské části rozhodla, že ji odpustí každému obyvateli, který dodá záznam od pojišťovny nebo policie.

Současně požádá hlavní město, aby městské části samotné nemusely dokazovat, že na jejich území se nacházejí objekty, poškozené povodněmi, ale tuto povinnost aby měl postižený subjekt. Podobně se zachovala již radnice městské části Praha 10, která odpustila svým občanům, postiženým záplavami, placení daně z nemovitosti. Při letošních povodních byli vytopeni například obyvatelé Zbraslavi, Lahovicích, Lahovičkách, Modřanech, Radotíně, Troji, Libni apod. Ušetřeny nezůstaly ani čtvrti, kudy protéká Botič, konkrétně Praha 2, 10 a 15, Rokytka zase poškodila příbytky občanům Prahy 8.

Záplavy z počátku léta způsobily v Praze škody za více než čtyři miliardy korun. Kromě kanalizace a dopravní infrastruktury poškodily rovněž řadu památek a zoologickou zahradu. Kvůli velké vodě utrpěla celá turistická sezóna v hlavním městě. Celkově nižší počet návštěvníků měly kvůli červnovému propadu jak historické památky, tak i ZOO. Kvůli uzavírkám přišlo v podstatně méně návštěvníků například na Petřínskou rozhlednu. Dalšími památkami s nižší návštěvností byly například i Prašná brána či Staroměstská radnice. Slabší červen poznamenal také tržby v zoologické zahradě. Tradiční červnová muzejní noc musela být přesunuta na září, přišlo však podstatně méně návštěvníků, než přichází v klasickém termínu.

Naše voda – Magdalena Machová, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka