Další plánovaná přehrada ztratila podporu ministerstev

Aktualizováno 14. června 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

Oslava řeka Náměšť - IMG_7919

Poté, co ministerstva zemědělství a životního prostředí odmítla možnost výstavby přehrady na Berounce, lze očekávat obdobný postoj také ohledně přehrady Čučice na soutoku řek Oslavy a Chvojnice. Píše o tom Brněnský deník.

Ten připomíná, že při své pondělní návštěvě lokality připojil svůj podpis pod petici odmítající výstavbu přehrady i ministr životního prostředí Richard Brabec. „V horizontu této vlády nebude stavba přehrady na pořadu dne. Je to i evropsky významná lokalita a jsem přesvědčen, že jsou i jiné levnější a rychlejší varianty, jak vyřešit problém,“ uvedl Brabec pro Českou televizi. Petice, kterou podepsal, má už přes sedm tisíc podpisů.

V minulém týdnu obce z okolí Čučic poslaly své připomínky k zásadám územního rozvoje kraje, které s přírodní rezervací počítají jako s územní rezervou pro nádrž. Nejsilnější odpor je řadu měsíců v Oslavanech, kde ministr Brabec pohovořil s lidmi. Tamní starosta Vít Aldorf zaštítil i petici, kterou ministr podepsal. „S ministrem jsme se dohodli na společném postupu, jak trvale dostat tuto lokalitu ze seznamu míst rezervovaných k zadržování vody,“ uvedl starosta. Podle něho přehradu odmítá i ministerstvo zemědělství. V červenci zároveň ministerstvo životního prostředí zveřejní dotace pro obce, které kvůli boji se suchem potřebují například prohloubit studny.

Brněnský deník a Naše voda, ilustrační foto (řeka Oslava) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině