Do Dalešické přehrady teče příliš fosforu, hlavně z obcí a měst

13. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

znečištění -havárie - IMG_3315

Řeka Jihlava přináší do Dalešické přehrady zbytečně mnoho nebezpečného fosforu a dusíku. Informuje o tom Třebíčský deník s tím, že zatímco dusík pochází z převážné části od zemědělců, fosfor produkují ze 70 procent obce a města.

Výsledky nabídl Jakostní model řeky Jihlavy. Jednání jeho tvůrců s pracovníky odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu a zástupců obcí se uskutečnilo ve čtvrtek v 12. června Třebíči. Rozsáhlá studie ale nehovoří pouze o hodnotě nebezpečných látek v řece a jejich přítocích, ale také o nápravě. „Zvlášť pro malé obce do sta obyvatel nejsou efektivním řešením čističky. Naopak vhodné jsou pro ně mokřady, biologické rybníky nebo dřevní plantáže,“ řekl jeden z tvůrců Jakostního modelu řeky Jihlavy a Dalešické přehrady Karel Říha ze společnosti Pöyry Environment.

Fungující čistírny pracují s odpadní vodou často podlimitně. „Jejich účinnost se snižuje starými kanalizačními řady. Navíc čističky do dvou tisíc ekvivalentních obyvatel nemusí a často nejsou vybaveny technologií srážení množství fosforu,“ líčil Říha.

Zdrojem fosforu už nejsou, tak jako dřív, prací prášky. Největší hrozbou jsou podle Říhy tablety do myček.

Zdroj: Třebíčský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace