Čtyřicet metrů pod zemí se na Karlovarsku otevřela štola Johannes

21. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Lesy ČR - štola Johannes - foto1

I díky státnímu podniku Lesy České republiky (Lesy ČR) mají v současné době zájemci možnost navštívit Štolu Johannes ze 16. století v lesích na Zlatém Kopci u Božího Daru na Karlovarsku. Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Kromě státních lesů se na rekonstrukci štoly podílela Montanregion Krušné hory-Erzgebirge, o.p.s. a Město Boží Dar. Návštěva štoly je nicméně podle Jouklové akce spíše pro fyzicky zdatné jedince – ochranné přilby se svítilnami, rukavice, holínky, nepromokavé pláště a taky odvahu a fyzickou zdatnost, to vše potřebuje návštěvník historického důlního komplexu s unikátními komorami vyhloubenými 40 metrů pod zemí. Největší z nich má při deseti až dvanáctimetrové výšce rozměry 60 x 20 metrů. Od 16. století se ve štolách těžily tak zvané skarnové rudy bohaté na cín, měď, zinek a železo. Dnes může do podzemních prostor nahlédnout veřejnost, a co víc – hornický komplex je Českou republikou i Spolkovou republikou Německo nominován na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. „Ministerstvo kultury nominaci potvrdilo, v září ji posoudí inspektor UNESCO,“ poznamenal Miroslav Rozner, ředitel karlovarského krajského ředitelství podniku Lesy ČR. Podle něj podnik rekonstrukci štoly podpořil třeba tím, že pozemky zpřístupnil těžké technice, vymezil v lese plochu pro instalaci funkční dřevěné repliky těžního zařízení z 16. století, dále informační tabule nebo dřevěného objektu coby parkovacího zázemí pro cyklisty.

Štola Johannes je otevřena od 1. května do 15. srpna, prohlídky začínají v 10, 12, 14 a 16 hodin. Návštěvníci mohou zvolit tři trasy. Za základní dvouhodinovou trasu zaplatí 350 korun za osobu, rodinné vstupné činí 800 korun. Ve štole je stabilní teplota 7 °C, tedy vlhko. Pokud prší, teče prohlídkovou štolou po stěnách i po zemi voda. Návštěvníkům je tedy doporučeno mít teplé outdoorové oblečení včetně teplých ponožek a holínek. Prohlídku si je možné předem zarezervovat, počet návštěvníků je vzhledem k velikosti podzemních prostor omezený. Více se dočtete na www.stolajohannes.cz/cs.

Naše voda, foto Lesy ČR

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině