ČT: Třeboň vrátí evropskou dotaci na čistírnu odpadních vod

Aktualizováno 8. ledna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

čisticka-ilustrační foto

Stoosmdesátimilionového problému se zbavila třeboňská radnice. Jednalo se o dotaci na čistírnu odpadních vod. Město ji vystavělo za evropské peníze. Poté ale stát po dohodě s unií změnil podmínky dotace a podle nich Třeboň prostavěla částku neoprávněně. O případu informovala Česká televize. ČT24.

V případě kontroly by musela devadesát milionů vrátit a s pokutou by zaplatilo dvakrát tolik. Ministerstvo životního prostředí a vedení města nakonec dospěly k řešení – dotaci Třeboň vrátí, třicet milionů dostane ze Státního fondu životního prostředí a zbytek zaplatí z výhodné půjčky.

Radnici teď čeká desetileté splácení půjčky 54 milionů. „Tato částka je pro město reálná,“ řekl ČT24 starosta Třeboně Jiří Houdek (KDU-ČSL). Vrácením evropských peněz se město zároveň vyvázalo i z povinného finančního modelu, podle kterého mělo obyvatelům zvyšovat vodné a stočné. S evropskou dotací by už letos zaplatili za kubík vody o šest korun víc, nyní se ale ceny měnit nebudou.

Změna podmínek evropských dotací na čistírny odpadních vod zaskočila před rokem přes čtyřicet obcí a měst. Jen Třeboň ale už dotaci dostala a prostavěla.

Zdroj: ČT24

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace