ČT: V Loučovicích už teče do Vltavy čistá voda

Aktualizováno 26. listopadu 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

ilustrační foto

Vodohospodáři v Loučovicích pod Lipnem spustili v těchto dnech novou centrální čistírnu odpadních vod za 52 milionů korun. Tok horní Vltavy by tak měl být zase o něco čistší, uvedla Česká televize.

Stará čistírna, která v testech před pěti lety propadla a dostala se na seznam největších českých hříšníků, už zcela zmizela z mapy. Loučovice tehdy správci toků označili za odstrašující případ. Stará čistírna byla nevyhovující – zrezivělým potrubím přitékala špinavá voda, pracovníci ručně z hladiny odstraňovali plovoucí odpad. Kalná, zapáchající voda končila v rozpadajících se malých bazénech. Odtud směřovala do Vltavy přímo nad přírodní rezervací. „Hrozily nám vysoké sankce za znečišťování vod,“ řekl v ČT Jan Kubík, starosta Loučovic. „Původní čistírna patřila mezi nejstarší, které jsme provozovali, a její životnost byla již za hranicí,“ dodala Jitka Kramářová, mluvčí, ČEVAK.

Podle vodohospodářů si oddechnou především lidé žijící pod obcí a vodáci. V řece by se už neměly objevit zapáchající látky.

Zdroj: ČT24

Související rubriky: Čistota vody a rekreace