ČT: Kvalita vody v Orlické přehradě se vylepšuje i díky čističkám

Aktualizováno 10. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

ilustrační foto

Voda v Orlické přehradě není vhodná ke koupání, takové jsou výsledky rozborů zdravotního ústavu. A přesně to je důvod, proč vznikl program revitalizace přehrady. O problémech s čistotou a snahou ji zlepšit informovala Česká televize.Studie ukázala, že největší vliv na znečištění vody mají obce z bezprostředního okolí. Řešením jsou nové čistírny odpadních vod.

Nová čistička ve Zvíkovském Podhradí je v provozu necelý rok a sinicím ani trochu neprospívá, připomíná ČT. Ve vodě, která z ní odtéká, je osmkrát méně fosforu než dřív a nesrovnatelně ubylo i ostatních škodlivin.

„Máme tady polodivokého berana, který sem celou zimu chodil pít. Voda z čističky tedy byla dobrá,“ potvrdil starosta Zvíkovského Podhradí František Blažek.

Přestože počasí působí na obě ramena přehrady stejně, letos se poprvé to otavské zazelenalo později než vltavské, které je viditelně horší i teď. Místní se shodují, že důvodem je právě nová zvíkovská čistírna. A i když malý, mohla by mít vliv i na celou přehradu. „Zatím je průběh sezony takový, že kvalita vody na Orlíku je poněkud lepší než v loňské sezoně,“ uvedl v ČT František Kotrba z HS Jihočeského kraje.

Obce v okolí přehrady jsou malé a zákon jim čistírnu odpadních vod nenařizuje. Navíc je pro ně výstavba včetně kanalizace drahá. Přesto se jich do příprav pustilo už třicet. S vyřizováním projektu i dotací jim pomáhá Svazek obcí regionu Písecka.

Zdroj: Česká televize

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla