ČT: Hlučínské jezero čekají zásadní změny

Aktualizováno 18. listopadu 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

hladina51

Hlučínské jezero na Opavsku čekají brzy velké změny. Do jeho úprav chce stát investovat téměř jednu miliardu korun. Informovala o tom Česká televize.

Nejvíc peněz půjde na vybudování nové protipovodňové ochrany, aby rekreační areál odolal i stoleté vodě a byl tak připravený pro další využití. Zásah se dotkne území o výměře tří set hektarů a pocítí ho pět okolních obcí.

Kdysi to byl štěrkový lom, teď Hlučínské jezero. Má zhruba čtyřmetrovou hloubku a malý ostrov uprostřed. Je to vodní areál jako stvořený k rekreaci, jenže jeho rozvoj už léta stagnuje. Mohou za to povodně v roce 1997. „Od té doby je to záplavová zóna a zakázána jakákoli výstavba. I lavičky, které jsme tam nainstalovali, jsme museli zabetonovat do země, aby je voda neodnesla,“ řekl v ČT starosta Hlučína Pavel Kubuš.

Teď pomůže stát a jezero proti povodním zabezpečí. Upraví břehy a vybuduje hráze, starý most přes řeku Opavu nahradí novým, vyšším a bez pilířů. To vše za téměř jednu miliardu korun. „V tuto chvíli se zpracovává projektová dokumentace včetně vlivu na životní prostředí a dokončují se podklady pro územní rozhodnutí,“ informuje tiskový mluvčí Ministerstva financí ČR Jakub Haas.

Obnova jednoho z největších vodních rekreačních areálů v kraji se dotkne pěti okolních obcí.

Zdroj a více: ČT24

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině