ČRo: Vědci bojují proti sinicím na Máchově jezeře

Aktualizováno 27. května 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

ilustrační foto

O víkendu bylo u Máchova jezera chladno a deštivo. Přesto tým vědců, pod vedením biologa Jindřicha Durase vyplul na Máchovo jezero, aby odebral vzorky sedimentu ze dna. Na plánu bylo několik zakotvení, aby se odebralo dostatečné množství vzorků, uvedl Český rozhlas.

„Na dně je bahno a bahno může někdy prospívat a někdy škodit. Škodit může tím, že uvolňuje fosfor, který následně podporuje růst sinic a pro kvalitu vody je důležité, aby bahno fosfor neuvolňovalo, ale naopak pohlcovalo,“ upřesnil v ČRo Jindřich Duras, proč vyráží se zásobou průhledných tubusů na vodní hladinu.

První zastávka byla v Břehyňské zátoce. Podle jednoho z členů týmu, odborníka na biologické ekosystémy Jakuba Borovce, sice do zátoky přitéká spousta vody, ale není znečištěná fosforem. „Předpokládáme, že bahno by mělo být jakési přirozené pozadí Máchova jezera,“ dodal.

Podle rozhlasu zhruba dvacet odebraných vzorků čeká cesta do laboratoře. Tam budou podrobeny odborným analýzám. V boji proti sinicím pomůže i snížení takzvaných bílých ryb, především plotic a cejnů.

Zdroj: ČRo

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství