ČRO: Z potrubí se loni v Česku kvůli havarijnímu stavu ztratila až pětina pitné vody

Aktualizováno 18. ledna 2013 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

kohoutek-voda41

Ztráty vody v potrubí sice každoročně klesají, v některých českých obcích jsou ale stále dost vysoké. Někde podle odborníků dosahují až 60 procent, připomněl dnes Český rozhlas.

Důvodem jsou zastaralé vodovodní sítě, které potřebují rozsáhlou modernizaci. Výše investice se ale promítá do cen vody pro konečného spotřebitele.

Vysoké mrazy a střídavé teploty, to jsou podle odborníků nejčastější důvody zničeného potrubí a úniků vody. Například v Příbrami se loni začátkem roku ztráty vyšplhaly na 25 procent z vyrobené vody. Opravy si proto vyžádaly nemalé investice. Podle mluvčího příbramské radnice Jiřího Kubíka přispěla na údržbu potrubí Evropská unie.

„Jednou z podmínek toho, abychom investici mohli pokrýt zčásti z evropské dotace, bylo, že budeme každoročně obnovovat a opravovat kanalizační a vodovodní síť,“ zmínil v rozhlase Kubík.

Některé obce – zejména ty menší – nemají dostatek peněz na obnovu vodohospodářského majetku, a tím se zvyšuje riziko havárií. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací pak rostou náklady na výrobu. A v konečném důsledku je vyšší i cena vody.

Zdroj a více: ČRo

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace